PAM julistanut PainavaSyy-lakkoja

16.11.2023

PAM julistanut PainavaSyy-lakkoja

Palvelualojen ammattiliitto PAM on aloittanut poliittiset lakot vastustaakseen Orpon-Purran hallituksen työelämäheikennyksiä ja leikkauksia sosiaaliturvaan, jotka koskettavat erityisesti työntekijöitä ja työttömiä.

Kaakkois-Suomessa ihmeteltiin hallituksen sekaantumista työmarkkinoihin

PAMin lakot laajenivat torstaina 16.11. Kaakkois-Suomeen. Lakkoon meni kauppoja, hotelleja, ravintoloita sekä siivoupalvelualan yrityksiä. ISS:n Kaakkois-Suomen ja Loviisan pääluotammusmies Lea Ikonen sanoo suorat sanat hallituksen sekaantumisesta työmarkkinoiden toimintaan.

– Vientiteollisuus ei voi määrätä palkankorotuksia. Prosenttikorotuksilla jäädään siivousalalla pahasti jälkeen ja korotuksen jäävät sentteihin. Miksi hallitus sekaantuu työmarkkinoihin? Palkankorotuksista sopiminen on työntekijöiden ja työnantajien asia. Asia ei hallitukselle kuulu, Ikonen linjaa.

Uutinen päivittyy... Lue lisää täältä